Resultat från tävlingar

Your Title Goes Here

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

2023

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – SM – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

USS Regatta 10-11 Juni Resultat
IF Tune-up 2 agusti
IF SM 3, 4 & 5 agusti Resultat
Frog Ocean Sprint Race 2-3 september Resultat
Sprintcup med KM för ESK och USS samt JKM för USS 15 okt Final
  Alla resultat sprint
606 Beginners Regatta 17 september Resultat
Esk kvällsseglingar på torsdagar
Resultat

Esk seglar följande datum:
Våren 5/5, 12/5, 19/5, 26/5, 2/6, 9/6, 16/6

Hösten 11/8, 18/8, 25/8, 1/9, 8/9, 15/9,

Kvällssegling USS tisdagar Våren

NR 1 2 3 4 5 6 7 8
Datum 9/5 16/5 23/5 30/5 6/6 16/6 20/6 27/6
Resultat KV-1 KV-2 KV-3 KV-4 KV-5 KV-6 KV-7 KV/8
Seglingarna nedan seglas enligt SRS och ingår i USS Cup under sensommar och höst
NR 9 10 11 12 13 14
Datum 8/8 15/8 22/8 29/9 5/9 12/9
Resultat KV-9 KV-10 KV-11 KV-12 KV-13 KV-14

2022

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – SM – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

Pokalsegling
15 maj Feva
Optimist
(För få startande för att få räknas) E-jolle
USS Regatta 18-19 Juni Neptunkryssare
606-båtar
Sprintcup med KM för ESK och USS samt JKM för USS 17 okt Final
  Alla resultat sprint
606 Beginners Regatta 17 september Resultat
Esk kvällsseglingar på torsdagar
Resultat

Esk seglar följande datum:
Våren 5/5, 12/5, 19/5, 26/5, 2/6, 9/6, 16/6

Hösten 11/8, 18/8, 25/8, 1/9, 8/9, 15/9,

Kvällssegling USS tisdagar

Nr
1 2 3 4 5 6 7
Datum 10/5 17/5 24/5 31/5 7/6 14/6 21/6
Resultat KV-1 KV-2 KV-3 KV-4 KV-5 KV-6 KV-7
 Seglingarna nedan seglas enligt SRS och ingår i USS Cup
Höst seglingar
Nr
8 9 10 11 12 13
Datum 9/8 16/8 23/8 30/8 6/9 13/9
Resultat KV-8 KV-11 KV-13

2021

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – SM – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

USS Regatta
 19-20 juni
606-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap DM
19-20 juni Neptunkryssare
SM Neptunkryssar
20-22 agusti Resultat
Spinnakker frossa
DM i RS Feva och 2-Kr
29 Agusti
Samt regatta för nybörjare i 606 klassen Resultat
Klubbmästerskap KM Sprintcup 17 okt Resultat Sprintcup
Klubbmästerskap USS
Junior Klubbmästerskap USS
  Klubbmästerskap ESK
Kvällsseglingar torsdagar på ESK
Länk till Estell cup resultat

Kvällssegling USS tisdagar

Vårseglingarna blir enast träning
Nr
1 2 3 4 5 6 7
Datum 11/5 18/5 25/5 26/5 1/6 8/6 15/6
Resultat
 Seglingarna nedan seglas enligt SRS och ingår i USS Cup
Höst seglingar
Nr
8 9 10 11 12 13 14
Datum 10/8 17/8 24/8 31/8 7/9 14/9 21/9
Resultat kv-08 kv-09 kv-10 kv-11 kv-12 kv-13 kv-14

2020

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – SM – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

 Inställd
606-båtar
Finnjollar
H-båt
IF-båtar
Neptunkryssare
22-23 aug Regattan alla klasser
H-båt
Finnjollar
Neptunkryssare
 11-13 sept
20 sept Resultat 2-Krona
Resultat Feva
Resultat Srs
11 okt Resultat
Länk till resultat

Kvällssegling USS tisdagar

Vårseglingarna blev inställda
Nr
1 2 3 4 5 7
Datum 5/5 12/5 19/5 26/5 2/6 16/6
Resultat
 Seglingarna nedan seglas enligt SRS och ingår i USS Cup
Höst seglingar
Nr
8 9 10 11 12 14
Datum 11/8 18/8 25/8 1/9 8/9 22/9
Resultat kv-08 kv-09 kv-10 kv-11 kv-12 kv-14

2019

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – SM – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

USS Regatta
8-9 juni 2019
606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
2-Krona
E-Jolle
FEVA
Optimist
 Distriktmästerskap (DM)  8-9 juni 2019
606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Klubbmästerskap KM Sprintcup
20 oktober Resultat samanslaget 2 kr & 606
Klubbmästerskap USS
SM 2-krona 31 agusti – 1 september Hemsida
2 krona overall 
Klassmästerskap juniorer
Klubblagsmästerskap

Kvällssegling

Vår nr
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Datum 7/5 9/5 14/5 16/5 21/5 23/5 28/5 4/6 6/6 11/6
Resultat kv-01 kv-02 kv-03 kv-04 kv-05 kv-06 kv-07 kv-08 kv-09 kv-10
Höst nr
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Datum 13/6 18/6 13/8 15/8 20/8 22/8 27/8 29/8 3/9 5/9
Resultat kv-11 kv-12 kv-13 kv-14 kv-15 kv-16 kv-17 kv-18 kv-19  kv-20
Höst nr 21  22  23
Datum 10/9  12/9  17/9
Resultat  kv-21  kv-22  kv-23

2018

Div 1 – USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – SM – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

Div1  5-6 maj 2018 Div1
USS Regatta 9-10 juni 2018 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap (DM) 9-10 juni 2018 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Klubbmästerskap (KM) 25 augusti 2018 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass
SM 2-krona 22-23 september 2 krona
Klassmästerskap Juniorer
Klubblagsmästerskap
 Hemsida

Kvällssegling

Vår nr
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Datum 8/5 15/5 17/5 22/5 24/5 29/5 31/5 5/6 7/6 12/6
Resultat kv-01 kv-02 kv-03 kv-04 kv-05 kv-06 kv-07 kv-08 kv-09 kv-10
Höst nr
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Datum 14/6 14/8 16/8 21/8 23/8 28/8 30/8 4/9 6/9 11/9
Resultat kv-11 kv-12 kv-13 kv-14 kv-15 kv-16 kv-17 kv-18 kv-19 kv-20
Höst nr 21  22
Datum 13/9  18/9
Resultat kv-21  kv-22

2017

Junior-SM 2017 (JSM17) 16 – 20 juni

29er Laser 4.7 Opti 12
E-jolle Laser Radial Optimist Killar
E-jolle Killar Laser Radial Killar Optimist Tjejer
E-jolle Tjejer Laser Radial Tjejer Zoom8
Hansa deltagare RS Feva Zoom8 Killar
Kona Zoom8 Tjejer
Zoom8 U13

 

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

USS Regatta 10-11 juni 2017 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
OK-Jolle
Distriktmästerskap (DM) 10-11 juni 2017 606-båtar
Finnjollar
Neptunkryssare
Klubbmästerskap (KM) 26 augusti 2017 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass
Star-båtar
IF-båtar
2 kronor
Stjärn-båtar

Kvällssegling

Vår nr
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Datum 9/5 16/5 18/5 23/5 25/5 30/5 1/6 6/6 8/6 13/6
Resultat kv-01 kv-02 kv-03 kv-04 kv-05 kv-06 kv-07 kv-08 kv-09 kv-10
Höst nr
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Datum 15/8 17/8 22/8 24/8 29/8 31/8 5/9 7/9 12/9 14/9
Resultat kv-11 kv-12 kv-13 kv-14 kv-15 kv-16 kv-17 kv-18 kv-19 kv-20

2016

Uppsala Regatta 2 – 7 augusti

 The Int. Swedish Championship for A22 – Tune Up A 22 – Tune Up
 The Int. Swedish Championship for A22 A 22
 The Europe Cup for SK 30 – Tune Up SK 30 – Tune Up
 The Europe Cup for SK 30 SK 30
 Long-distance Courses for Classic Yachts Classic Yachts

 

USS Regatta – Distriktsmästerskap (DM) – Klubbmästerskap (KM) – Kvällssegling

USS Regatta 18-19 juni 2016 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap (DM) 18-19 juni 2016 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Finnjollar Masterseglare
Klubbmästerskap (KM) 27 augusti 2016 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass
Star-båtar
IF-båtar
2 kronor
Stjärn-båtar

Kvällssegling

Vår nr
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Datum 10/5 12/5 17/5 19/5 24/5 26/5 31/5 2/6 7/6 9/6
Resultat kv-01 kv-02 kv-03 kv-04 kv-05 kv-06 kv-07 kv-08 kv-09 kv-10
Vår nr 11 12
Datum 14/6 16/6
Resultat kv-11 kv-12
Höst nr
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Datum 16/8 18/8 23/8 25/8 30/8 1/9 6/9 8/9 13/9 15/9
Resultat kv-13 kv-14 kv-15 kv-16 kv-17 kv-18 kv-19 kv-20 kv-21 kv-22

2015

USS Regatta 13-14 juni 2015 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap (DM) 13-14 juni 2015 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Klubbmästerskap (KM) 22 augusti 2015 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass
Star-båtar
IF-båtar
2 kronor
Stjärn-båtar

USS – Kvälssegling

Resultat efter varje kvällssegling kommer att redovisas i ett PDF-dokument.

Nr 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11
Datum
Resultat PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF

2014

USS Regatta 14-15 juni 2014 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap (DM) 14-15 juni 2014 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Klubbmästerskap (KM) 30 augusti 2014 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass

USS – Kvälssegling

Resultat efter varje kvällssegling kommer att redovisas i ett PDF-dokument.

Nr 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11
Datum 6
maj
13
maj
20
maj
27
maj
3
jun
10
jun
17
jun
19
aug
26
aug
2
sep
9
sep
Resultat PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF PDF

2013

USS Regatta 15-16 juni 2013 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap (DM) 15-16 juni 2013 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Klubbmästerskap (KM) 31 augusti 2013 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass

2012

Kvällssegling nr Datum Resultat
 1  8 maj Visa PDF
 2  15 maj Visa PDF
 3  22 maj Visa PDF
 4  29 maj Visa PDF
 5  5 juni Visa PDF
 6  12 juni Visa PDF
 7  19 juni Visa PDF
 8  14 augusti Visa PDF
 9  23 augusti Visa PDF
 10  28 augusti Visa PDF
 11  6 september Visa PDF
 12  13 september Visa PDF

 

2011
USS Regatta 12 juni 2011 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Distriktmästerskap (DM) 5 juli 2011 606-båtar
Finnjollar
IF-båtar
Neptunkryssare
Svenskt mästerskap (SM) 14 augusti 2011 606-båtar
Klubbmästerskap (KM) 27 augusti 2011 606-båtar
Neptunkryssare
SRS-klass (LYS)

2010

606 – USS 12-13/6

 

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass 606

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman Gast1 Gast2 R1 R2 R3 R4 Total Nett
606 SWE 834 Upsala Segel Sällskap Conny Kjellberg Olle Jarstad 1.0 1.0 (9.0) 7.0 18.0 9.0
606 SWE 809 Karlshamns segelsällskap Pär Nilsson Georg Junborg 3.0 6.0 (13.0) 1.0 23.0 10.0
606 SWE 920 Gefle Segel Sällskap Lars Östlundh Hans Mehlstrand (9.0) 4.0 4.0 4.0 21.0 12.0
606 SWE 420 Härnösands segelsällskap Pontus Jansson Markus Sundgren 5.0 8.0 1.0 (10.0) 24.0 14.0
606 SWE 808 Upsala Segel Sällskap Hampus Nilsson Jonas Nilsson (25.0 DNF) 3.0 3.0 8.0 39.0 14.0
606 SWE 890 Stockholms 606 Klubb Thomas Lundberg Petter Norring 2.0 2.0 11.0 (25.0 DNF) 40.0 15.0
606 SWE 909 Upsala Segel Sällskap Mikael Gelin Charlotte Bornudd 6.0 (7.0) 5.0 6.0 24.0 17.0
606 SWE 430 Upsala Segel Sällskap Anna Bertze Christina Spördley Thomas Bertze 8.0 (18.0) 8.0 2.0 36.0 18.0
606 SWE 914 Nyköpings Segelsällskap Gunnar Rehn Jonas Yngwe 4.0 9.0 (17.0) 5.0 35.0 18.0
606 SWE 858 Gefle Segel Sällskap Ulf Andren Göran Löhman 7.0 10.0 2.0 (12.0) 31.0 19.0
606 SWE 548 SegelSällskapet Westgötarene Lidköping Pontus Apelberg Jan Apelberg 11.0 11.0 6.0 (25.0 DNF) 53.0 28.0
606 SWE 831 Upsala Segel Sällskap Mats Wahlberg Johan Nyberg 10.0 (14.0) 10.0 9.0 43.0 29.0
606 SWE 208 Göteborgs Yacht Club Hasse Hansen Henrik Hansen (25.0 DNS) 12.0 15.0 3.0 55.0 30.0
606 SWE 244 Ekerö Båtklubb Patrik Karlsson Mikael Malmström (25.0 DNF) 16.0 12.0 11.0 64.0 39.0
606 SWE 879 Trälhavets Båtklubb Anders Hjelmblad Thomas Neumann (25.0 DNS) 5.0 14.0 25.0 DNF 69.0 44.0
606 SWE 423 Oxelösunds segelsällskap Jan Hallberg Håkan Andersson (25.0 DNS) 13.0 7.0 25.0 DNF 70.0 45.0
606 SWE 112 Gefle Segel Sällskap Pekka Seitola Peter Lindberg 12.0 17.0 (25.0 DNF) 25.0 DNS 79.0 54.0
606 SWE 500 Stockholms 606 Klubb Niklas Litoft Johan Frank (25.0 DNS) 15.0 16.0 25.0 DNF 81.0 56.0
606 SWE 424 Stockholms 606 Klubb Polly Margareta Malmberg (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
606 SWE 806 Upsala Segel Sällskap Mimmi Mikic Anna Månsson (25.0 DNS) 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 100.0 75.0
606 SWE 918 Stockholms 606 Klubb Pelle Nihlmark Anders Edblad (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
606 SWE 836 Ekerö Båtklubb Göran Thingvall Mårten Blixt (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
606 SWE 849 Stockholms 606 Klubb Anja Kullberg Jonas Annell (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
606 SWE 868 Stockholms 606 Klubb Roger Chudi Mats Båvegård (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass Neptunkryssare

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman Gast R1 R2 R3 R4 Total Nett
Neptunkryssare SWE 272 Upsala Segel Sällskap Staffan Eklund Birgith Eklund (DNS) 1 1 5 19.0 7.0
Neptunkryssare SWE 266 Hudiksvalls Sjö Sport Sällskap Björn Bostedt Michael Persson 1 (4) 4 2 11.0 7.0
Neptunkryssare SWE 227 Stockholms SS Leif Bodinson Stefan Glaas (DNF) 5 2 1 20.0 8.0
Neptunkryssare SWE 229 Upsala Segel Sällskap Christer Olsson Myran Olsson 2 (6) 5 3 16.0 10.0
Neptunkryssare SWE 269 Ekolns Segelklubb Per-Arne Larsson Mikael Sääf 4 2 (6) 4 16.0 10.0
Neptunkryssare SWE 237 Upsala Segel Sällskap Fredrik Mattsson Johan Lindau (DNF) 3 3 6 24.0 12.0
Neptunkryssare SWE 78 Nynäshamns Segelsällskap Niklas Åhlander André Lindström (DNS) 7 8 7 34.0 22.0
Neptunkryssare SWE 243 Sundsvalls Segelsällskap Tomas Sundholm Mats Lööf (DNS) 8 7 8 35.0 23.0
Neptunkryssare SWE 265 Stockholms Segelklubb Nils Virving Björn Ribbhagen 3 (DNF) DNS DNS 39.0 27.0
Neptunkryssare SWE 253 Upsala Segel Sällskap Hans Nylund Christina Nylund (DNS) 9 9 9 39.0 27.0
Neptunkryssare SWE 232 Ekolns segelklubb Lars Hedblom Bert Johansson (DNS) 10 10 DSQ 44.0 32.0

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass Finnjolle

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman R1 R2 R3 R4 Total Nett
Finnjolle SWE 8 Jolleseglarna Karlstads Kanotförening Christofer Finnsgård 2.0 3.0 (9.0) 1.0 15.0 6.0
Finnjolle SWE 5 Jolleseglarna Karlstads Kanotförening Fredrik Tegnhed 1.0 2.0 (4.0) 3.0 10.0 6.0
Finnjolle SWE 721 Uppsala Kanotförening Mikael Brandt (18.0 DNF) 1.0 2.0 7.0 28.0 10.0
Finnjolle SWE 111 Jolleseglarna Karlstads Kanotförening Torsten Jarnstam (18.0 DNF) 4.0 5.0 4.0 31.0 13.0
Finnjolle SWE 3 Göteborgs Kungliga Segel Sällskap Christian Finnsgård (18.0 DNF) 6.0 3.0 5.0 32.0 14.0
Finnjolle SWE 701 Uppsala Kanotförening Daniel Miles (18.0 DNF) 5.0 1.0 9.0 33.0 15.0
Finnjolle SWE 66 Jolleseglarna Karlstads Kanotförening Ulf Bjureus (18.0 DNF) 9.0 6.0 8.0 41.0 23.0
Finnjolle SWE 747 Uppsala Kanotförening Mats Enblom (18.0 DNF) 12.0 11.0 2.0 43.0 25.0
Finnjolle SWE 801 Uppsala Kanotförening David Berg (18.0 DNF) 7.0 7.0 11.0 43.0 25.0
Finnjolle SWE 328 Mälarshöjdens Kanot Sällskap Lasse Wastesson (18.0 DNF) 8.0 8.0 10.0 44.0 26.0
Finnjolle SWE 60 Jolleseglarna Karlstads Kanotförening Martin Pluto (18.0 DNF) 13.0 12.0 6.0 49.0 31.0
Finnjolle SWE 800 Jolleseglarna Karlstads Kanotförening Erik Åberg (18.0 DNF) 11.0 10.0 18.0 DNF 57.0 39.0
Finnjolle SWE 744 Stenungsunds Segelsällakap Bengt Strömberg (18.0 DNF) 10.0 13.0 18.0 DNS 59.0 41.0
Finnjolle SWE 77 Uppsala Kanotförening Lars M Hansen (18.0 DNS) 18.0 DNS 14.0 12.0 62.0 44.0
Finnjolle SWE 752 Sandvikens Segelsällskap Hans Wiberg (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0
Finnjolle SWE 726 Stenungsunds Segelsällakap Håkan Olsson (18.0 DNF) 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNS 72.0 54.0
Finnjolle SWE 740 Uppsala Kanotförening Henrik Rydell (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass IF-båt

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman Gast1 Gast2 R1 R2 R3 R4 Total Nett
IF-Båt SWE 2003 Upsala Segel Sällskap Johan Åqvist Peter Sandblom Ulf Wrange 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNS) 7.0 3.0
IF-Båt SWE 1811 Uppsala Kanotförening Josef Schwan Minna Niskanen Arto Niskanen (4.0 DNF) 2.0 3.0 1.0 10.0 6.0
IF-Båt SWE 856 Ekolns Segelklubb Ragnar Jalakas Lars Tegelberg Anders Linde (4.0 DNS) 3.0 2.0 4.0 DNS 13.0 9.0

 

DM USS 2010

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass 606

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman Gast1 Gast2 R1 R2 R3 R4 Total Nett
606 SWE 834 Upsala Segel Sällskap Conny Kjellberg Olle Jarstad 1.0 1.0 (4.0) 3.0 9.0 5.0
606 SWE 909 Upsala Segel Sällskap Mikael Gelin Charlotte Bornudd 2.0 (3.0) 2.0 2.0 9.0 6.0
606 SWE 808 Upsala Segel Sällskap Hampus Nilsson Jonas Nilsson (7.0 DNF) 2.0 1.0 4.0 14.0 7.0
606 SWE 430 Upsala Segel Sällskap Anna Bertze Christina Spördley Thomas Bertze 3.0 (5.0) 3.0 1.0 12.0 7.0
606 SWE 831 Upsala Segel Sällskap Mats Wahlberg Johan Nyberg 4.0 4.0 (5.0) 5.0 18.0 13.0
606 SWE 806 Upsala Segel Sällskap Mimmi Mikic Anna Månsson (7.0 DNS) 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 28.0 21.0

 

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass Neptunkryssare

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Club Clubnamn R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 272 Staffan Eklund Birgith Eklund USS Upsala Segel Sällskap (4.0) 2.0 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd 269 Per-Arne Larsson Mikael Sääf ESK Ekolns Segelklubb 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
3rd 228 Christer Olsson Myran Olsson USS Upsala Segel Sällskap 2.0 3.0 (4.0) 3.0 12.0 8.0
4th 264 Tomas Bäckstadi Jan-Erik Andersson ESK Ekolns Segelklubb 5.0 4.0 3.0 (6.0 DSQ) 18.0 12.0
5th 39 Kjell Gustafson Niklas Engström ESK Ekolns Segelklubb 3.0 (6.0 DNS) 6.0 DNS 6.0 DNS 21.0 15.0

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass Finnjolle

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman R1 R2 R3 R4 Total Nett
Finnjolle SWE 721 Uppsala Kanotförening Mikael Brandt (7.0 DNF) 1.0 2.0 2.0 12.0 5.0
Finnjolle SWE 701 Uppsala Kanotförening Daniel Miles (7.0 DNF) 2.0 1.0 3.0 13.0 6.0
Finnjolle SWE 747 Uppsala Kanotförening Mats Enblom (7.0 DNF) 4.0 4.0 1.0 16.0 9.0
Finnjolle SWE 801 Uppsala Kanotförening David Berg (7.0 DNF) 3.0 3.0 4.0 17.0 10.0
Finnjolle SWE 77 Uppsala Kanotförening Lars M Hansen (7.0 DNS) 7.0 DNS 5.0 5.0 24.0 17.0
Finnjolle SWE 740 Uppsala Kanotförening Henrik Rydell (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 28.0 21.0

USS Regattan, 12-13/6 2010 Klass IF-båt

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club Rorsman Gast1 Gast2 R1 R2 R3 R4 Total Nett
IF-Båt SWE 2003 Upsala Segel Sällskap Johan Åqvist Peter Sandblom Ulf Wrange 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNS) 7.0 3.0
IF-Båt SWE 1811 Uppsala Kanotförening Josef Schwan Minna Niskanen Arto Niskanen (4.0 DNF) 2.0 3.0 1.0 10.0 6.0
IF-Båt SWE 856 Ekolns Segelklubb Ragnar Jalakas Lars Tegelberg Anders Linde (4.0 DNS) 3.0 2.0 4.0 DNS 13.0 9.0

Öppet KM 28/8

 

Liksom förra året samlade USS:s klubbmästerskap ett tiotal deltagare. 4st Neppare, 3st 606:or, 2 st IF-båtar och 1 halvtonnare kom för att göra upp om vandringsprisen, plaketterna och det dignande prisbordet med nyttopriser. Det kan tyckas lite märkligt att denna kappsegling samlar så pass få deltagare. Det är trots allt en segling utan anmälningsavgift och gratis ärtsoppa med punsch efteråt (tack Anna Granholm med familj!). Att den upptar endast en av helgens två dagar och ligger sista helgen i augusti när sommaren ännu är fin och alla hemma från sina semestrar borde leda till att fler ta chansen.

KM seglas som en öppen kappsegling vilket betyder att även andra än USS:are är välkomna. Det är både en LYS-tävling och ett KM i klasserna IF, Neppare och 606-klasserna med vandringspriser. Tack vare att den är öppen deltog ett par neppare från ESK och en 606:a från Härnösand (!), vilket hjälpte oss arma USS:are att få en klass för dessa två båttyper. Det ska nämligen vara minst tre båtar i klassen för att man ska få räkna det som ett KM i sin klass.

I år kördes tre korta seglingar. Det var en kryss-länsbana på tre varv och med benlängd på 0,5 M och varje segling tog strax under en timme att segla. Det blåset en nordlig vind mellan 2 och 4 sekundmeter. Nordan är ju gärna lite byig, speciellt om man inte vill åka alltför långt bort från Skarholmen och den väntande ärtsoppan när tävlingarna är över.

Trots den korta banan lyckades fältet i första seglingen spridas med nästan ett helt banben redan efter ett varv. USS-nepparna SWE272 och SWE249 , styrda av Staffan Eklund respektive Christer Olsson visade vem som hittar vindvriden bäst på Ekoln och utgjorde en trygg ledarduo från start till mål i första seglingen. I andra seglingen däremot, kan man undra vad lokalkännedom egentligen betyder. 606:an SWE420 styrd av Pontus Jansson från Härnösand kunde helt ohotad defilera långt före alla andra i tre hela varv. I sista seglingen var det länge en kamp mellan just Staffan Eklund och Pontus Jansson. Vann Pontus denna segling också skulle han ta hem den sammanlagda LYS-tävlingen men det räckte om Staffan kunde komma en placering före Pontus för att Staffen och Birgit skulle försvara sin titel från förra året. Tredje seglingen slutade med att Staffan och Birgit var först över mållinjen med Pontus och gasten Marcus Sundgren som tvåa. Och saken var avgjord.

Hela resultatlista kan ses i tabellen:

LYS
Placering Besättning Segelnr Segling 1-2-3 Klubb
1 Staffan och Birgit Eklund Nep 272 1-2-1 USS
2 Pontus Jansson, Marcus Sundgren 606     420 3-1-2 HSS
3 Christer Olsson, Charlie Edlund Nep 249 2-4-3 USS
4 Hans och Christina Nylund IF 1724 4-3-7 USS
5 Mats Wahlberg, Johan Nyberg 606   806 5-6-4 USS
6 Anna Bertze, Christina Spörndly 606   430 6-5-5 USS
7 Daniel Staborn, Oscar Hellsing Nep 246 7-7-6 ESK
8 Lars Hedbron Nep 232 8-8-8 ESK
9 Sverker Härd, Jan Gustavsson Half ton 8331 9-9-9 USS
10 Josef Schwan, Minna och Artur Niskanen IF 1811 10-10-10 UKF
Neptunkryssare
Placering Besättning Segelnr Segling 1-2-3 Klubb
1 Staffan och Birgit Eklund Nep 272 1-1-1 USS
2 Christer Olsson, Charlie Edlund Nep 249 2-2-2 USS
3 Daniel Staborn, Oscar Hellsing Nep 246 3-3-3 USS
4 Lars Hedbron Nep 232 4-4-4 USS
606
Placering Besättning Segelnr Segling 1-2-3 Klubb
1 Pontus Jansson, Marcus Sundgren 606     420 1-1-1 HSS
2 Mats Wahlberg, Johan Nyberg 606   806 2-3-2 USS
3 Anna Bertze, Christina Spörndly 606   430 3-2-3 USS

2009

Resultat USS-Regatta 2009, Klass-606

Results are final as of 15:00 on June 14, 2009

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:22, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo HelmName Crew 1 namne Crew 2 name Club Club name R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 834 Conny Kjellberg Olle Jarstad   USS Upsala Segel Sällskap (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd 920 Lars Östlundh Hans Mehlstrand   GSS Gefle Segel Sällskap (8.0) 3.0 2.0 2.0 15.0 7.0
3rd 890 Thomas Lundberg Jesper Hoffstedt   S606 Stockholms 606 -klubb (10.0) 2.0 4.0 6.0 22.0 12.0
4th 909 Mikael Gelin Charlotte Bornudd   USS Upsala Segel Sällskap 3.0 6.0 (8.0) 3.0 20.0 12.0
5th 808 Hampus Nilsson Jonas Nilsson   USS Upsala Segel Sällskap 4.0 4.0 (6.0) 4.0 18.0 12.0
6th 918 Pelle Nihlmark Anders Edblad   S606 Stockholms 606-kubb 2.0 8.0 (10.0) 7.0 27.0 17.0
7th 868 Roger Chudi Mats Båvegård   S606 Stockholms 606-klubb 9.0 7.0 3.0 (12.0) 31.0 19.0
8th 244 David Nordholm Mattias Heiding Kjell Fredrikson StSS Stenungsunds Segel Sällskap 6.0 9.0 (23.0 OCS) 5.0 43.0 20.0
9th 548 Pontus Apelberg Jan Apelberg   SSWL Segelsällskapet Westgötarne Lidköping 5.0 (11.0) 7.0 10.0 33.0 22.0
10th 914 Gunnar Rehn Jonas Yngwe   NySS Nyköpings Segelsällskap (18.0) 14.0 5.0 9.0 46.0 28.0
11th 556 Pär-Bertil Eklund Ulf Sandberg   USS Upsala Segel Sällskap (15.0) 5.0 13.0 14.0 47.0 32.0
12th 472 Göran Bengtsson Freddi Nilsson   S606 Stockholms 606-klubb 14.0 12.0 (23.0 OCS) 8.0 57.0 34.0
13th 500 Niklas Litoft Johan Frank   S606 Stockholms 606-klubb (23.0 OCS) 10.0 9.0 16.0 58.0 35.0
14th 201 Tor Jansson Kennet Hemberg   HJSS Hjo Segel Sällskap 7.0 (18.0) 14.0 15.0 54.0 36.0
15th 351 Göran Thingwall Mårten Blixt   EkBK Ekerö Båtklubb (16.0) 15.0 11.0 11.0 53.0 37.0
16th 112 Pekka Seitola Fredrik Haglund Peter Lindberg GSS Gefle Segel Sällskap 13.0 13.0 (23.0 OCS) 13.0 62.0 39.0
17th 396 Kjell krantz Fredrik Svenberg   SaSS Sandvikens Segel Sällskap 19.0 17.0 12.0 (23.0 DNS) 71.0 48.0
18th 424 Polly Malmberg Anton Östlund   S606 Stockholms 606-klubb 17.0 16.0 (23.0 OCS) 17.0 73.0 50.0
19th 430 Anna Bertze Christina Spördly   USS Upsala Segel Sällskap 11.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 80.0 57.0
20th 208 Hasse Hansen Magnus Larsson   GYC Göteborgs Yatcht Club 12.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 81.0 58.0
21st 858 Ulf Andrén Göran Löhman   GSS Gefle Segel Sällskap (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNS 23.0 DNS 92.0 69.0
21st 881 Göran Ekdahl Georg Junborg   S606 Stockholms 606-klubb (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNS 23.0 DNS 92.0 69.0

DM – USS 14/6

 

Resultat DM, 2009

 606

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:5, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo HelmName Crew 1 namne Club Club name R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 834 Conny Kjellberg Olle Jarstad USS Upsala Segel Sällskap (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd 909 Mikael Gelin Charlotte Bornudd USS Upsala Segel Sällskap 2.0 (4.0) 3.0 2.0 11.0 7.0
3rd 808 Hampus Nilsson Jonas Nilsson USS Upsala Segel Sällskap (3.0) 2.0 2.0 3.0 10.0 7.0
4th 556 Pär-Bertil Eklund Ulf Sandberg USS Upsala Segel Sällskap (5.0) 3.0 4.0 4.0 16.0 11.0
5th 430 Anna Bertze Christina Spördly USS Upsala Segel Sällskap 4.0 (6.0 DNS) 6.0 DNS 6.0 DNS 22.0 16.0

 

 

Finnjolle

 

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo HelmName Club Club name R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 701 Daniel Miles UKF Uppsala Kanotförening 2.0 1.0 1.0 (4.0) 8.0 4.0
2nd 40 Sverker Härd UKF Uppsala Kanotförening 1.0 (3.0) 2.0 3.0 9.0 6.0
3rd 721 Mikael Brandt UKF Uppsala Kanotförening (10.0 DNS) 2.0 5.0 1.0 18.0 8.0
4th 740 Henrik Rydell UKF Uppsala Kanotförening 3.0 4.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
5th 501 David Berg UKF Uppsala Kanotförening 5.0 (6.0) 6.0 2.0 19.0 13.0
6th 11 Mats Enblom UKF Uppsala Kanotförening 4.0 5.0 4.0 (10.0 DNS) 23.0 13.0
7th 750 Lasse Larsson UKF Uppsala Kanotförening 6.0 (7.0) 7.0 6.0 26.0 19.0
8th 77 Lars Hansen UKF Uppsala Kanotförening 7.0 (10.0 DNS) 10.0 DNS 10.0 DNS 37.0 27.0
9th 716 Thomas Dansk UKF Uppsala Kanotförening 8.0 (10.0 DNS) 10.0 DNS 10.0 DNS 38.0 28.0

 

Neptunkryssare

 

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:5, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Club Clubnamn R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 272 Staffan Eklund Birgith Eklund USS Upsala Segel Sällskap (4.0) 2.0 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd 269 Per-Arne Larsson Mikael Sääf ESK Ekolns Segelklubb 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
3rd 228 Christer Olsson Myran Olsson USS Upsala Segel Sällskap 2.0 3.0 (4.0) 3.0 12.0 8.0
4th 264 Tomas Bäckstadi Jan-Erik Andersson ESK Ekolns Segelklubb 5.0 4.0 3.0 (6.0 DSQ) 18.0 12.0
5th 39 Kjell Gustafson Niklas Engström ESK Ekolns Segelklubb 3.0 (6.0 DNS) 6.0 DNS 6.0 DNS 21.0 15.0

Finnjolle – USS 14/6

 

Resultat USS-Regatta 2009 Finnjolle

Finnjolle

Rank SailNo HelmName Club Club name R1 R2 R3 R4 Total
1st 735 Johan Wijk SaSS Sandvikens Segel Sällskap 1.0 1.0 1.0 (5.0) 8.0
2nd 701 Daniel Miles UKF Uppsala Kanotförening 3.0 2.0 2.0 (6.0) 13.0
3rd 721 Mikael Brandt UKF Uppsala Kanotförening (14.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 22.0
4th 40 Sverker Härd UKF Uppsala Kanotförening 2.0 (5.0) 3.0 3.0 13.0
5th 111 Torsten Jarnstam JKKF Jolleseglarna Karlstads Kanotförening (6.0) 4.0 6.0 4.0 20.0
6th 740 Henrik Rydell UKF Uppsala Kanotförening 4.0 6.0 5.0 (8.0) 23.0
7th 501 David Berg UKF Uppsala Kanotförening (9.0) 9.0 7.0 2.0 27.0
8th 11 Mats Enblom UKF Uppsala Kanotförening 5.0 8.0 8.0 (14.0 DNS) 35.0
9th 734 Ulf Bjureus JKKF Jolleseglarna Karlstads Kanotförening 7.0 (11.0) 9.0 7.0 34.0
10th 9 Veine Jutmar SaSS Sandvikens Segel Sällskap 8.0 7.0 (14.0 DNS) 14.0 DNS 43.0
11th 750 Lasse Larsson UKF Uppsala Kanotförening (10.0) 10.0 10.0 9.0 39.0
12th 77 Lars Hansen UKF Uppsala Kanotförening 11.0 (14.0 DNS) 14.0 DNS 14.0 DNS 53.0
13th 716 Thomas Dansk UKF Uppsala Kanotförening (14.0 DNF) 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 56.0

Neptunkry. – USS 14/6

 

Resultat USS-Regatta 2009, Neptunkryssare

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:15, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Club Clubnamn R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 269 Per-Arne Larsson Mikael Sääf ESK Ekolns Segelklubb 2.0 3.0 3.0 (6.0) 14.0 8.0
2nd 272 Staffan Eklund Birgith Eklund USS Upsala Segel Sällskap (6.0) 6.0 1.0 2.0 15.0 9.0
3rd 268 Göran Haglund Per Sjöquist ÄBK Ängby Båtklubb 4.0 (5.0) 4.0 1.0 14.0 9.0
4th 227 Leif Bodinson Stefan Glaas LäBK Lännersta Båtklubb (8.0) 1.0 2.0 7.0 18.0 10.0
5th 265 Nils Virving Björn Ribbhagen SSK Sockholms Segelklubb 1.0 8.0 (10.0) 3.0 22.0 12.0
6th 266 Björn Bostedt Tomas Persson HSSS Hudiksvalls Sjö Sport Sällskap (7.0) 7.0 5.0 4.0 23.0 16.0
7th 222 Björn Karjel Lars Carlsson SuSS Sundsvalls Segelsällskap (11.0) 4.0 8.0 5.0 28.0 17.0
8th 228 Christer Olsson Myran Olsson USS Upsala Segel Sällskap 3.0 (10.0) 7.0 9.0 29.0 19.0
9th 257 Nicke Lindström Anders Karlsson ÖSS Örnsköldsviks Segelsällskap 9.0 2.0 9.0 (10.0) 30.0 20.0
10th 264 Tomas Bäckstadi Jan-Erik Andersson ESK Ekolns Segelklubb 10.0 11.0 6.0 (16.0 DNS) 43.0 27.0
11th 78 Niklas Åhlander André Eriksson NhSS Nynäshamns Segelsällskap (14.0) 9.0 11.0 8.0 42.0 28.0
12th 243 Tomas Sundholm Jonas SuSS Sundsvalls Segelsällskap (12.0) 12.0 12.0 11.0 47.0 35.0
13th 39 Kjell Gustafson Niklas Engström ESK Ekolns Segelklubb 5.0 (16.0 DNS) 16.0 DNS 16.0 DNS 53.0 37.0
14th 73 Antero Aro Benny Hesselgren WSSS Wärdö Seps Segel Sällskap (13.0) 13.0 13.0 12.0 51.0 38.0
15th 248 Stefan Fagerlund Carina Fagerlund SBK Södertälje Båtklubb (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNS 64.0 48.0

 

Övriga tävlingar 2009

Resultat från SM för Neptunkryssare på Storsjön i Östersund.

Datum: 23 – 25 juli

Arr: Storsjöns Segelsällskap

Resultat i PDF-dokument

SM 606 – Lidköping 7-9/8

 

Resultat från SM för 606-båtar i Lidköping.

Datum: 7 – 9 augusti

Arr: SSW Lidköping

Resultat i PDF-dokument

Öppet KM 29/8

 

USS:s klubbmästerskap var i år ett så kallat öppet KM. Det innebär att även andra än klubbmedlemmar är välkomna.  Inbjudan hade gått ut på SSF:s hemsida och på Neppar- och  606-förbundets hemsida. Det resulterade i att en 606:a från Ekerö BK kom till Ekoln denna sista lördag i augusti. Och från vår grannklubb ESK deltog två Neppare, en IF och en 606-besättning som lånade en av våra klubbåtar.

Totalt var 12 båtar anmälda och 11 kom till start. Tävlingen avgjordes i bäst av två seglingar där andra seglingen var utslagsgivande vid lika ställning. Neppare utgjorde en klass med 4 deltagare och 606 en klass med 6 båtar anmälda. Sammanlagt beräknades också en LYS-klass där även en IF och den snabba ”X-kryssaren” 50 KK i trä från början av förra seklet deltog.

Den vackra och varma hösten 2009 hade precis börjat, solen sken och vinden var god (5-7 m/s). Redan i den första seglingen visade kustkryssaren med sina 50 kvm segel vilken båt som seglar snabbast, sina nästan 100 år till trots. Ca 3 minuter före andra båt skar Sven Matton med besättning mållinjen. Neppare SWE 272 med Staffan Eklund vid rodret gled in som klar 2:a. Först bland 606orna var Mikael Gelin i SWE 909, följd av Anna Bertze. Simon Dismo från Ekerö BK placerade sig som trea. Efter LYS-beräkningen förflyttades emellertid kustkryssaren ner till en 6:e placering, 4 korrigerade minuter efter segraren Staffan Eklund.

I den andra seglingen skar Sven Matton med besättning mållinjen men sin eleganta kryssare nästan 5 minuter före nästa båt som var 606an SWE 909 med Micke Gelin vid rodret. Men skulle det räcka i LYS-tävlingen?  Nej. 1,15 i LYS är tungt jämfört med Nepparens 1,00 och 606:ans 1,03. Det visade sig att även Micke, Anna Bertze, Simon Dismo och Hampus Nilsson in sina 606or fick ge sig för 6:e båt över linjen, Staffan Eklund i sin Neppare SWE 272.  Staffan tog alltså hem även andra seglingen i både sin klass och i LYS. I LYS-klassen hade han 5 sekunder tillgodo på tvåan Micke Gelin. Sven Matton placerade sig på 4:e plats, 55 sekunder efter vinnaren när tiden korrigerats. I 606-klassen fanns dramatiken under de två första varven av kryss-länsbanan. Ungdomarna i SWE 430 med Anna Bertze som rorsman ledde länge och eftersom de kom tvåa i första seglingen skulle de kunna ta hem KM-trofén om de kunde hålla ledningen in i mål. Men på sista varvet visade USS´s mest framgångsrika 606-seglare i år var skåpet skulle stå och Micke Gelin, för dagen med gasten Micke Bertze, gick om och vann.

 

För resultat i LYS-klassen där sekunderna var dyrbara, se tabellen

Resultat KM 2009 LYS

Plac Typ Segel nr Rorsman Segling 1 Segling 2
1 Neppare SWE 272 Staffan Eklund, USS (1) 52:50 (1) 53:18
2 606 SWE 909 Mikael Gelin, USS  (2) 55:39 (2) 53:23
3 606 SWE 430 Anna Bertze, USS (3) 55:54 (3) 52:06
4 606 WE 869 Simon Dismo, Ekerö BK (4) 56:05 (5) 54:38
5 50KK x Sven Matton, USS (6) 56:59 (4) 54:13
6 606 SWE 808 Hampus Nilsson, USS (5) 56:49 (6) 54:48
7 Neppare SWE 246 Daniel Skaborn, ESK (7) 57:13 (8) 54:58
8 IF SWE 856 Ragnar Jalakas, ESK (8) 59:02 (9) 55:23
9 606 SWE 346 Markus Lundmark, ESK (9) 60:50 (10)57:59
10 Neppare SWE 39 Kjell Gustafsson, ESK DNF (7) 54:56
11 Neppare SWE 249 Christer Olsson, USS DNF DNF
12 606 SWE 556 Per-Bertil Eklund, USS DNF DNF

Kvällsseglingar

 

Results as of 19:01 on October 7, 2009
Overall
Sailed:14, Discards:0, To count:14, Entries:20, Scoring system:Appendix A
Poäng Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Total Nett
1st 1 606 834 USS Conny Kjellberg Olle Jarstad 1.0 3.0 5.0 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 21.0 OCS 87.0 87.0
2nd 5 606 430 USS Anna Bertze 4.0 6.0 6.0 4.0 4.0 7.0 4.0 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 2.0 3.0 1.0 93.0 93.0
3rd 11 606 806 USS Rebecka 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 3.0 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 11.0 11.0 116.0 116.0
4th 3 Flax IF 856 ESK Ragnar Jalakas 3.0 5.0 1.0 1.0 5.0 5.0 5.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 5.0 124.0 124.0
5th 2 606 909 USS Micke Gelin Charlotte Bornudd 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 4.0 2.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 145.0 145.0
6th 10 Neptunkryssare 180 ESK Oskar Röös Mats Rimmö 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 3.0 6.0 6.0 6.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 199.0 199.0
7th 4 CB66 121 ESK Erik Heed 5.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 4.0 9.0 8.0 202.0 202.0
8th 7 Neptunkryssare 253 USS Hans Nylund Christina Nylund 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 5.0 8.0 8.0 8.0 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 212.0 212.0
9th 9 Neptunkryssare 232 ESK Mikael Hedblom 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 5.0 12.0 10.0 216.0 216.0
10th 14 Neptunkryssare 272 USS Staffan Eklund Birgith Eklund 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 3.0 217.0 217.0
11th 13 RJ 85 360 ESK Daniel Skabom 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 9.0 9.0 9.0 6.0 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 217.0 217.0
12th 6 606 831 USS Christer Olsson Myran 6.0 2.0 3.0 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 229.0 229.0
13th 15 Neptunkryssare 39 ESK Kjell Gustavsson 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 6.0 229.0 229.0
14th 12 Neptunkryssare 264 ESK Thomas Bäckstadie 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 3.0 7.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 230.0 230.0
15th 16 Finnjolle 501 UKF David Berg 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 2.0 231.0 231.0
16th 8 Neptunkryssare 174 ESK Gustav Löjdström 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 9.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 240.0 240.0
17th 17 Finnjolle 11 UKF Mats Enbom 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 254.0 254.0
18th 20 Neptunkryssare 269 ESK Per-Arne Larsson 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 4.0 264.0 264.0
19th 19 Neptunkryssare 249 USS Christer Olsson Myran Olsson 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 7.0 266.0 266.0
20th 18 606 556 USS Pär-Bertil Eklund 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 9.0 267.0 267.0